Recenze

Recenze – Luciano Tortorelli

I've had the pleasure to play the guitars of Pavel Kriha during the Brno International Guitar Festival. The first impression is that they are very easy to play producing a brilliant and accurate sound, well-tuned scale length and good projection. Kriha uses an admirable traditional method of Spanish guitarmaking and his guitars are characterized by refined, timeless aesthetics. With a clear balanced tone, the guitars of Pavel Kriha respond to every nuance of the player's musical expression, better addressed to the XIX guitar repertoire but also excellent for the contemporary music. They are concert guitars suitable for students of music conservatories as well as for professional guitarists, and certainly they should be considered among the best guitars with an excellent compromise between price and quality. Luciano Tortorelli-http://lucianotortorelli.com/

 

Recenze Mgr. Vilma Manová, konzervatoř České Budějovice

Měla jsem možnost sledovat stavbu Kříhových nástrojů po dobu několika let a mohu konstatovat, že stavba jeho kytar má vzestupnou tendenci. Jeho nástroje jsou zvukově kvalitní, rovněž výborně vyhovují tvarově a jsou pečlivě řemeslně zpracovány.

Kytary Pavla Kříhy jsou vhodné pro koncertní hru nejenom pro posluchače konzervatoří, ale obstojí na koncertních pódiích v široké konkurenci ostatních stavitelů.
Mgr.Vilma Manová
Konzervatoř české Budějovice